header
header-bg
KOMÚNA-

KOMÚNA

Tvorcovia:
Réžia: Jakub Julény
Námet: Ingrid Mayerová
Scenár: Jakub Julény, Pavel Smejkal
Producentka: Barbara Janišová Feglová, HITCHHIKER Cinema
Koproducent: Soňa Komová, RTVS, Radim Procházka, Background Films
Dramatugia: Ingrid Mayerová
Kamera: Peter Važan
Animácie: Marián Vredík
Zvukový dizajn: Miro Tóth
Zvukový mix: Maroš Olah
Strih: Marek Bihuň, Peter Morávek
Produkcia: Nicole Brlej
Účinkujú: Konštantín Fecurka, Jozef Furman, Erik Groch, Alena Grochová,
Ondrej Jurín, Ivan Jurčišin, Zuzana Kuzmová, Milan Maďar, Zbyněk
Prokop, Martin Strýko, Erika Strýková, Helena Zaoralová
Krajina pôvodu: Slovensko
Rok výroby: 2020
Minutáž: 82 min.
Jazyková verzia: slovensky, česky
Žáner: dokumentárny film
Premiéra v SR: 09.11.2020 – Jeden svet
Koniec monopolu: 17.4.2024

Krátky popis: Zabudnutý životný príbeh umelca, filozofa a politika Marcela Strýka premietnutý do osobných tragédií i víťazstiev predstaviteľov košického undergroundu.

Synopsa:
Túžba po slobode počas normalizácie vytvorila voľné združenie mladých Košičanov vyznávajúcich princípy undergroundu. Stali sa outsidermi z vlastnej vôle, aby žili slobodne na okraji spoločnosti a mohli sa stať tvorcami samých seba. Dnes žijú viac v minulosti, vo vzájomným podozreniam zo zrady. Nad ich príbehom sa pritom vznáša spomienka na ich tragicky zosnulého guru, filozofa a básnika Marcela Strýka. V snahe vyrovnať sa s minulosťou organizuje pražský priateľ - český filozof, undergroundový umelec a disident Mirek Vodrážka revival dávneho koncertu v košickej katedrále. Docielia priatelia na stretnutí zmierenie?

Biografia režiséra:
Jakub Julény (1985)

V roku 2011 ukončil štúdium dokumentárnej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave v Ateliéri dokumentárnej tvorby u prof. Dušana Hanáka filmom „Život je krajší vďaka Vám“. V spolupráci s Marekom Šulíkom nakrútil jeden diel z cyklu „Konzervy času“ s názvom „DOM – Spomienky Martina Porubjaka“. V produkčnej spoločnosti atelier.doc realizoval film pre RTVS „V tieni kráľa Svätopluka“. Jeho bakalársky film „Byť sám sebou“ bol prezentovaný na festivale študentskej tvorby Early Melons v Bratislave a dostal sa aj do programu festivalu Jeden svet 2010. Film Komúna je jeho dlhometrážnym debutom.